Трускавець - курорт мрій

Кресовий Трускавець, який сімдесят років не був польським курортом, а українським, виріс безліччю легенд. Найбільше вражала його елегантність та багатство. Розташований на околиці великого нафтового центру басейну Дрогобицько-Бориславських, одного з найбільших промислових центрів Другої Польської Республіки, після Гдині та Сталової Волі. У Дрогобичі та Бориславі - столицях польського нафтового басейну - люди багато працювали. Вони розгромили себе в конкурентній боротьбі в атмосфері багатшої лихоманки там. Щасливчики - галицькі шейхи, мільйонери, хитріші та винахідливіші - творили там немислимі статки, будували смачні вілли та житлові будинки, їздили на найдорожчих машинах, відпочивали та лікували їх розбиті серця та нерви - потягуючи животворну знамениту мінеральну воду неприваблива назва "Нафтуся" - у Трускавці, розташованому рівно на півдорозі між Бориславом та Дрогобичем.

Трускавець надихнув Бруно Шульца на написання роману «Санаторій під пісочним годинником».


Також було місце, де зустрічалися мистецька богема, науковий світ та політики, а також поєднання здоров’я та елегантності. Сама назва цього курорту мала полуничний смак. Його називали перлиною Карпат і галицькою золотоносною Колхідою.
Справжнім відкривачем Трускавця був батько польської бальнеології Теодор Торосевич. Він довів, що Naftusia - вода з легким нафтовим смаком, яка трапляється в Трускавці, благотворно впливає на тих, хто страждає від каменів у нирках, болю в печінці, катару дихальних шляхів, склерозу та діабету. Після цього відкриття видатні галицькі політики, граф Агенор Голуховський та князь Леон Сапега, підтримали капітал у Трускавці. На той час там побудували перші здравниці, санаторії та пансіонати.

Трускавець, розташований між красивими, вкритими лісом пагорбами, з його назвою, яка пахне свіжою полуницею, спокусливими та захопленими художниками, політиками та промисловцями.
Вілли та гостьові будинки в Трускавці вразили своїми казковими та вишуканими, як правило, в стилі Підгале, формами та назвами: Гоплана, Світезянка, Гражина, Едем, Сарюш, Мімоза, Погонь, Під Косинєрем, Фарис - перша вілла з повним центральним опаленням, Światowid - в якій розміщувалась знаменита аптека Шимоновича, оригінал та співачка в Полуничному парку, вілла Zofia - надзвичайно ексклюзивний магазин одягу, розташований у підвалі, якому міг би позаздрити Париж. Форсіція, магнолії, бузок, срібні смереки, ящики та дбайливий догляд за квітами на цих віллах вражають своєю барвистістю та елегантністю.
У центрі курорту електричне освітлення було унікальним для тих часів, а набережні прикрашали екзотичні пальми та клумби. В інформації про стан та користь для здоров’я Трускавця, опублікованій у 1935 р., Згадується 226 готелів, вілл та пансіонатів, які пропонували номери та апартаменти за іменами. У літній сезон там могли перебувати кілька тисяч пацієнтів. До Львова та Варшави було пряме сполучення із залізничної станції Трускавець-Здруй.

Окрім NAFTUSi, джерела Трускавця виробляють і інші сульфідно-натрієво-кальцієві води, в тому числі Марія, Зофія, Катажина, Едвард, Фердинанд.


Окрім води Нафтусі, яка була лужноземельним щавлем, там було ще шість діючих джерел: Марія, Зофія, Броніслава, Юзія, Едвард та Фердинанд. Вони використовувались головним чином для лікування розладів травлення, гіперацидності та різних типів кишкового та бронхіального катару.

Художники та політики
До Другої світової війни Трускавець був поруч із Криницею найбільш відвідуваним та найдорожчим польським курортом. Кого там не було! Ханка Ордонка - співачка, найяскравіша зірка Другої Польської Республіки; Маріан Хемар - львів'янин, а згодом творець знаменитих варшавських кабаре «Qui Pro Quo», «Cyrulik warszawski»; Влада Маєвська зі знаменитими Щепеком та Тоньком із "Хвилі Львовської Весоли" - найпопулярнішої радіопередачі міжвоєнного періоду; Адольф Димша - найвідоміший на той час польський актор комедії та Євгеній Бодо, який не поступався йому за популярністю. Ян Кіпура, геніальний співак - тенор, також відпочивав у Трускавці разом зі своєю нареченою, прекрасною львів’янкою Зофією Батицькою, актрисою, яку в 1930 році обрали міс Полонія. Там лікувались наступних письменників: Зофія Налковська, Корнель Макушинський, Станіслав Ігнацій Віткевич (Віткаци), Антоні Слонімський, Юліан Тувім, Станіслав Василевський, Казімєж Вежинський, Анджей Ччук, Іван Франко - один із найвидатніших українських письменників, який назвав "Трус" золота колхіда ", метафорично посилаючись на міфічні пошуки аргонавтів за золотим руном. Влодзімеж Тетмайер приїхав сюди, малюючи, серед інших, нафтові свердловини в сусідньому Бориславі. Артур Гроттгер малював у сусідній Снятинці. Але найбільше Бруно Шульц, сьогодні, безперечно, найвідоміший польський письменник у світі, автор "Магазинів кориці" та "Санаторію під Клепсидро", який провів тут багато місяців. Хлопчиком він їздив сюди на відпочинок, а потім відпочивав і зцілювався, бо - як ми знаємо - він страждав від каменів у нирках. У курортному парку він читав свої тексти Зофію Налковську, письменницю, одну з найелегантніших жінок у Польщі на той час, з якою у нього був нетривалий роман. Він увічнив Трускавець у своєму блискучому творі.

Серед політиків були: Юзеф Пілсудський - хворий на гастрит, Трускавець навіть згадувався як здравниця Маршала; Вінсенті Вітос - лідер селян, тричі прем'єр-міністр, хворий після судових процесів у Брестській в'язниці, які йому влаштував Пілсудський; Ігнацій Дашинський - спікер Сейму, який деякий час проживав з родиною у Дрогобичі; Богуслав Медзінський - маршал сенату; генерали: Станіслав Мачек та Казімєж Соснковський; Владислав Биліна-Пражмовський - відомий легіонер і воєвода Львова. Також його відвідав посол США в Польщі. Курорт мав європейський клас. Він відрізнявся винятковою чистотою і, можна сказати, вишуканістю. Сюди прийшло міжнародне суспільство. У курортних парках та на набережних лунало багато мов, зустрічались дами в найвишуканіших вбраннях та багато шанованих джентльменів. На стоянках часто були розкішні машини: Daimlers, Mercedes, Bugatti, Lancia та Packards. Відомі біг-бенди Генріка Голда - композитора хіта "Жалій свої сльози, дівчино" - та Єжи Петербурського - творців таких хітів, як "Tango milonga", "Я боюся спати наодинці" або "All the задоволення після мого боку ". Там же виступали військові оркестри 6-го Самборського полку та батальйону Дрогобич. Усі солдати, одягнені у традиційні підгальські плащі та капелюхи з ниткою черепашок та орлиних пір’їн, викликали особливе захоплення у дам, йдучи до концертної раковини на головній набережній, повній різнокольорових клумб.


Вбивства та скандали
Тадеуш Голувко, сенатор Республіки Польща, лікувався та відпочивав у Трускавці. І тут його вбили в серпні 1931 року. Це був один із найвідоміших політичних злочинів у Другій Польській Республіці. Головко - молодий, обдарований 42-річний політик, якому віщували велике майбутнє, тоді вважався апостолом польсько-українського зближення. Він був другом Пілсудського та співзасновником партії BBWR, що підтримує маршала. Кулі українських терористів під знаком ОУН, які перервали політичну кар'єру та життя Головки, мали посилити зростаючі протиріччя між поляками та українцями на прикордонних територіях. Цей конфлікт під час війни в 1943 році досяг свого зеніту і набув рис польського Голокосту на Волині та Поділлі.
Перебування в Трускавці в травні 1935 року президента Естонії Костянтина Петса в травні 1935 року, який під час від'їзду був нагороджений високим естонським орденом лікаря Маріана Вінницького, виконуючи обов'язки головного лікаря курорту, та кілька медсестер, що відновлювали його здоров'я, як а також садівник полуниці, був легендою любитель садів і садів. Цим садівником був Пьотр Моленда, який щодня на головній площі курорту робив напис братків на великому квітковому календарі: наприклад, у вівторок, 7 серпня 1939 року.
У Трускавці, у спа-павільйоні, також влаштовували виставки малюнків, гравюр та олійних картин. Виставка картин Бруно Шульца влітку 1928 року увійшла в історію, оскільки літній сенатор, політик християнської демократії Максиміліан Туллі, видатний професор Львівської політехніки, колишній ректор цього університету, фахівець з будівництва мостів, вважав картини Шульца були "огидною порнографією" і вимагали, щоб староста Дрогобича негайно закрив виставку. Проф. Таллі Бой-Челенський називав Туллі іронічно "Св. Тулія".Власник Трускавця Раймунд Ярош досить різко протистояв тиску і не давав ліквідації виставки. Ефект був звичайним у таких ситуаціях: виставка зростала гучною, відвідуваність зростала, і Шульц продавав більшість своїх картин.
Видатною фігурою в історії Трускавця був Раймунд Ярош, який походив із Кальварії Зебжидовської та за освітою був юристом. У 1902 році він приїхав до Дрогобича скромним випускником, без грошей та особливих перспектив на майбутнє. Але як це часто бувало у цій країні щасливих збігів, він несподівано знайшов шлях до золота. Він заснував першу страхову компанію в нафтовій промисловості. Гроші стікали потоками, і Раймонд Ярош, на свій подив, став багатою людиною. Настільки багатий, що з часом він міг придбати цілий санаторій Трускавець і стати мером міста Дрогобича. Він був власником найкрасивішої вілли під назвою "Гоплана", насправді невеликого палацу у здравниці Трускавця.

Ще однією місцевою особливістю є сіль барбари, яку отримують із сильно мінералізованого розсолу. Це серйозна конкуренція за знамениту карловарську сіль із курортного міста Карлові Вари в Чехії.


Гордістю міжвоєнного Трускавця був величезний соляно-сірчаний басейн у Поміарках, розміри якого нагадували великий ставок, робота Раймунда Яроша, його "ідеї та зіниці ока". На берегах були спеціальні тренажери для гребців та гімнастів, численні душові кабіни, прокат каное, човні та водних велосипедів. Весь басейн був оточений широким пляжем з морським піском, привезеним особливо з Балтійського моря, порівнянним з пляжами на найкращих німецьких курортах. У 30-х роках Раймунд Ярош заснував в Поміарках Музей природознавства та назвав його на честь своєї матері Емми Ярош. Він зібрав там рідкісні екземпляри флори та фауни. Збережений перелік експонатів повідомляє, що тут було 14 500 метеликів та жуків, понад 1000 штук мінералів, кілька сотень банок з рідкісними зразками грибів, мохів та лишайників та кілька сотень томів європейської літератури про курорти.
Під час Другої світової війни як знаменитий басейн Яроша, так і його природний музей були безповоротно знищені.
Цікавою є статистика відвідувачів Трускавця у міжвоєнний період. У 1923 р. Курорт відвідало близько 6000 пацієнтів, у 1927 р. - 12 тис., А в 1933 р. - 17 тис. У 1930-х роках були побудовані розкішні пансіонати: Ясна Полана, Гуколка, Белведер, Львонянка. Зазвичай клієнтура була дуже багатою. У той час житель Трускавця, а сьогодні Ополе, інж. Збігнев Райтер згадує, що його мати Вікторія, працюючи з пацієнтами, часто заробляла втричі зарплату лише підказками. Це було великим щастям мати роботу в той час на полуничному курорті та запорукою успішного життя. Багато видатних лікарів працювало також у Трускавці, в т.ч. Тадеуш Пращиль та Маріан Вінницький, який після війни був відомим лікарем у Валбжиху.


Повоєнний Трускавець
Я їхав до Трускавця, щоб зіткнутися з тим, що сьогодні знаю з літератури. Я сподівався зняти документальний фільм про старий Трускавець, про красиві вілли та їх власників, про елегантний історичний курорт. Нічого цього. Я натрапив на конкретні, галасливі джунглі. Знамениту набережну залило бетоном та асфальтом, точніше смолою. Поруч з ним побудували кошмарний бювет Нафтусі з десятками водозабірних станцій з автоматичними лічильниками, які дозують порції.

 Формально датою народження місцевого курорту вважається 1827 рік, коли перші чотири ванні кімнати стали доступними для гостей, "насправді ванни з лікувальною водою та чотири гостьові будинки".


Курорт був розширений за модою радянської гігантоманії, особливо на околицях курортного парку, побудовані великі багатоповерхові санаторії, що руйнують старі вілли. Наприклад, для будівництва санаторію «Perła Przykarpacia», що належить до Міністерства внутрішніх справ, було зруйновано 38 односімейних будинків та вілл. Повністю знищений, серед інших одна з найбільших і найкрасивіших вілл в Закопанському стилі, Марія-Єлена. На цьому місці була побудована бальнеологічна клініка. Величезні санаторні будівлі, висотою кілька поверхів, побудовані за радянських часів, називаються Каштаном, Кришталевим палацом, Карпатами, Женевою та Весною. Дніпро-Бескидський санаторно-лазневий комплекс - також чудова споруда. Також був зруйнований знаменитий Соціальний клуб у центрі Трускавця, де зустрічалися художники та політики, перед якими росли велика рослинність на великій площі, а влітку тропічні пальми. Цей клуб ми знаємо з тисяч фотографій та листівок. На ньому був дах, покритий товстим шаром тропічної соломи. Сьогодні на цьому місці у класицистичному стилі утримується велика бальнеологічна клініка.
За останні роки існування Радянського Союзу в Трускавці щорічно проходило лікування близько 400 000 пацієнтів. У той же час там могли перебувати 36 000 пацієнтів. Був час, коли курсував спеціальний поїзд Ленінград - Москва - Трускавець. Там побудували гігантський 20-поверховий санаторій для жертв Чорнобиля. Потужні будівельні крани доводять, що процес розширення Трускавця триває. Будуються нові житлові масиви та колонії односімейних будинків поблизу. Старий, романтичний Трускавець з юності Шульца залишався лише в легендах, в літературі та старій фотографії.

Біля пам’ятника Міцкевичу 12 липня 2008 року в курортному парку в Трускавці я був свідком зворушливої ​​сцени. Там тривали заключні роботи з ремонту пам’ятника Адаму Міцкевичу, який, відкритий там сто років тому, дивом пережив війни та роки польсько-українських конфліктів. Ремонт фінансував польське консульство у Львові. На цоколі пам’ятника є напис польською мовою. Дивлячись на цей напис, літня українка вигукнула: "Чому напис польською, а не українською?". Росіянин, який стояв поруч із ним, ймовірно, пацієнт курорту, сказав російською: "Ну, бо саме польський поет і польське консульство дали гроші на реставрацію пам'ятника, на що вказує табличка на газоні". "Але сьогодні є Україна, а не Польща, на щастя", - парирував українець. "Що вас турбує", - здивувався росіянин. "Це мене дуже турбує, і завтра я протестуватиму в міській раді", - роздратований українець закрив дискусію. Відгомін старих польсько-українських антагонізмів ще не відлуняв. Наступного дня відкриття пам’ятника в Трускавці за участю польського посла Веслава Осуховського та мера Трускавця Лью Грицака відбулося без пригод.