Нафтуся - вода без аналогів у світі

У мальовничих передгір'ях Східних Карпат в районі невеликого поселення Трускавець  400 років тому були виявлені мінеральні джерела. Лікувальні властивості цих джерел вперше вивчалися в 1578 році Войцехом Очко, а офіційно курорт Трускавець, заснований на лікувальних водах, виник тільки 180 років тому.
 

Таким чином, від відкриття лікувальної дії мінеральної води до її практичного використання знадобилося 250 років. Темпи сучасного розвитку курорту настільки великі, що через кожні 5 років в місті Трускавець будуються нові санаторії і водолікарні, засновані на використанні головним чином води «Нафтуся». Ресурси цієї унікальної лікувальної води наближаються до межі можливого водовідбору, тому інтенсивно ведуться пошуки нових родовищ мінеральних вод.
 

Широко відомо, що лікування водою «Нафтуся» призводить до збільшення виділення жовчі, зниження холестерину в крові, збільшення діурезу і регулювання обмінних процесів в організмі. В результаті істотно покращується жовчоутворювальна функція печінки і сечовидільна функція нирок. Виявлення нових резервів мінеральної води типу трускавецької «Нафтусі» складне внаслідок того, що ще не встановлено, якими компонентами газового, мінерального або органічного складу обумовлюється високий лікувальний ефект цієї води.
 

Починаючи з 1936 року питанням про лікувальний вплив на людський організм води типу трускавецької «Нафтусі» займалися дослідники різних спеціальностей. Про лікувальний властивості цієї води в різний час висловлювали припущення фармацевти і лікарі, хіміки й гідрогеологічними. Існує більше двох десятків пропозицій про головні компоненти, що обумовлюють лікувальну дію води.
 

Більшість дослідників при визначенні лікувальних компонентів мінеральних вод звертали увагу на підвищену кількість розчинених в них органічних речовин і виходили з приуроченності або близькості цих вод до Передкарпатського прогину, в надрах якого залягають родовища нафти, газу і менілітових сланців. В результаті вивчення розчиненої органічної речовини встановлено, що основним джерелом збагачення мінеральних вод цих родовищ є органічні сполуки нафтового ряду і керогенмінелітових сланців.
 

Таким чином, трускавецька «Нафтуся»  вважається унікальним явищем.